Hjem » Plasmafilter » Spørsmål og svar bedrift
Spørsmål og svar
Produktene har gjennomgått en rekke uavhengige tester ved flere av Europas største forskningssentre.
PlasmaMade sine produkter er produsert i samsvar med europeiske normer og regler for sikkerhet og helse, spesifikt i henhold til spesielle krav som stilles til luftrenser-produkter. EN 60335-1:2012, EN 60335-2:2003 + A1:2008 + C1:2004 + A11:2012, EN 50366:2003 + A1:2006 eller EN62223:2008, EN60730-1:2011
Testene er utført av blant annet TÜV Rheinland, som er en av verdens ledende uavhengige forskningssenter på lik linje med SINTEF i Norge.
Produktene er godkjent og miljømerket hos Svanemerkets Ecolabel Building Products
Ja. Rommet krever minst 36 m3 i timen med tilluft fra lufteventiler eller fra balansert ventilasjonsanlegg.
Ja. Løsningen renser luften for partikler slik som matos, som defineres som grovere partikler på PM 10-nivå. Filteret renser også mindre og finere partikler på PM 2,5-nivå og TVOC-gasser (organiske forbindelser) slik som matlukt.
Filteret har et selvrensende patentert system, som sørger for at effekten på filteret ikke avtar når det brukes, slik kullfilter eller andre plasmafilter med karbonkjerne-teknologi gjør.
Det er 5-års garanti. Husk å ta vare på kvittering og fylle ut garantibevis som følger med filteret.
Nei, filteret støyer ikke. Luftmotstanden i et PlasmaMade-filter er meget liten. Et av våre største filter, GUC 1214, som støtter ventilatorer med ytelser opp til 1000m3/t, har et trykkfall på 50 Pa (Pascal) ved 250m3/t.
Filteret monteres på enden av ventilatormotor med den overgangen som følger med, og kobles til strøm med adapter som følger med. Det er viktig å sjekke at diodene i enden av filteret, rød og blå lampe lyser når ventilatoren er skrudd på nivå 1. Om blå lampe ikke lyser, må man vri på filteret til høyre eller venstre eksenterovergang på filteret, til den blå lampen begynner å lyse konstant. Det er nå lufttrykksensoren i filteret justerer. Det følger med en detaljert beskrivelse i bruksanvisningen.
Nei, men det er avgjørende at ventilator og filter får lov å stå på minst 10-15 minutter etter steke/koke-slutt. Filteret trenger ikke vedlikehold eller rengjøring, men du må rengjøre fettfilteret som følger ventilatoren etter anvisningene i ventilatorens brukermanual.
Filteret har en levetid minimum på 12 år ved normal daglig bruk i gjennomsnitt i 2 timer hver dag.
Generelt skal ventilasjonsanlegget i et hus eller leilighet tilføre frisk luft og trekke ut CO2 og fukt. Et PlasmaMade-filter tar ikke skade av fukt det får fra koking. Vanndampen som går inn i filteret vil gå videre og ut gjennom luftspalten/luftristen og tilbake til kjøkkenrommet. Ved normal matlaging genereres det ikke større mengder vanndamp som vil være skadelig. Luftfuktigheten i norske hus er generelt for lav, og vanndampen fra kokesonen vil være et godt bidrag til et bedre inneklima.
De tre modellene passer alle type ventilatorer (vegg, takhengende, benk eller innfelte for tak) så fremt det er plass. Vår minste modell er: Ø 180 mm bred og 194,5 mm høy.
Det vil ikke være noe forvarsel. PlasmaMade-filteret vil slutte å virke etter 9000 timer, som ved normal bruk tilsvarer minst 10-12 år. Informasjon om bruketid kan leses av på filtret på PlasmaMade-laben i Nederland ved behov.
PlasmaMade-filteret har en innebygd sikkerhetsmekanisme som automatisk slår av filteret etter 3 timer. Hvis man ønsker å forlenge steketiden utover 3 timer, skrues ventilator av og på igjen.
– Er strøm tilkoblet? Koble til elektrisk adapter og sjekk at det røde lyset på enden av filteret lyser.
– Er overgangen mellom filter og motor tett? Sjekk overgangen og eventuelt tett med tape om nødvendig.
– Er filteret kalibrert? Ventilator settes på trinn 1. Se om rød og blå lampe på enden av filteret lyser konstant. Dette kan ta opptil 30 sekunder. Om blå lampe ikke lyser: Vri/juster på eksenterovergangen til høyre eller venstre. Ta kontakt om det fortsatt ikke lyser.
– Får renset luft mulighet til å komme tilbake i rommet? Det må være en luftespalte på minimum 200 cm2 (runde filter GUC 1212 og GUC 1214) og minimum 400 cm2 på det flate filteret (GUC 1314).
NB! Husk at det er ytterst nødvendig at ventilator og filter får lov til å gjøre jobben sin før man skrur av ventilatoren. Det er avgjørende at ventilatoren går i minimum 10 -15 minutter etter steke/koke slutt.
Om ingen av tiltakene over fungerer, vennligst send oss mail på post@plasmafilter.no
Nei, en av fordelene med PlasmaMade-filteret er at det når 95% effektivt ved nivå 1 eller 2 (200m3/t) på ventilatoren.